تقسیم بندی انواع رنگ

 

رنگ های فعال

رنگ های غیرفعال

رنگ های خنثی

 

رنگ های فعال

رنگ هایی که در این گروه قرار دارند شامل قرمز، زرد و نارنجی می باشند. قرمز، رنگ پر شور و هیجانی است که سیستم عصبی بدن را تحریک می کند. به دلیل شدت و عمق این رنگ، طراحان این رنگ را به عنوان رنگ حاشیه ای استفاده می کنند مثل یک تک دیوار قرمز در اتاق یا قاب عکس قرمز آویزان شده از دیوار. رنگ زرد میزان شادی را در افراد افزایش می دهد، اما طراحان معمولاً از این رنگ استفاده نمی کنند و اما درباره رنگ نارنجی، در صورتی که به طور متعادل استفاده شود، می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و افزایش اشتها شود.

 

رنگ های غیرفعال

رنگ های سبز، آبی و بنفش از جمله رنگ های غیر فعال هستند که تاثیر آرام بخش تری را روی سیستم عصبی ایجاد می کنند. رنگ سبز، اتاق کوچک را ظاهراً بزرگ تر جلوه می دهد و رنگ غالب در طبیعت است. رنگ آبی نیز اندازه ظاهری اتاق را افزایش می دهد و دارای یک اثر آرام بخش می باشد. اما استفاده بیش از حد آن احساس سردی و بی تفاوتی را به همراه دارد. رنگ بنفش خیال انگیزی را پرورش می دهد و باعث آرام شدن سرشت انسان می شود.

 

رنگ های خنثی

رنگ های سیاه، سفید و خاکی جزء رنگ های خنثی هستند. اگر رنگ سیاه به میزان متعادل استفاده شود بسیار برازنده تر خواهد بود؛ در غیر این صورت دلسرد کننده است و باعث افسردگی می شود. رنگ سفید احساس پاکیزگی را اقناع می کند و طراحان از رنگ سفید برای ایجاد هارمونی و تعادل کنار رنگ‌های دیگر استفاده می کنند. رنگ قهوه ای احساس آرامش و راحتی خیال را بیشتر می کند؛ اما باید با ترکیب یک رنگ فعال و یا غیرفعال باشد زیرا احساس خستگی را به دنبال دارد.

 

رنگ های جفت شونده

معمولاً هر رنگ را با رنگ متضادش جفت می شود تا احساس جذابیت را بر انگیزند. رنگ های محرک و منفصل که در کنار یکدیگر قرار می گیرند عبارتند از: سیاه و سفید، قرمز و سبز، زرد و بنفش، نارنجی و آبی همچنین رنگ مقابل قهوه ای نیز رنگ سبز نعنایی است.

ترکیب رنگ صورتی و سبز

ترکیب رنگ صورتی و سبز روشن به خوبی جلوه گری می کند این ترکیب رنگ منحصر به فرد در دکوراسیون را می توانید با اضافه کردن یک نارنجی پرتقالی سحر انگیز تر کنید.

 

ترکیب رنگ زرد و آبی فیروزه ای

هیچ کس فکر نمی کند که ترکیب این دو رنگ می تواند فضایی زیبا خلق کند. این ترکیب رنگ منحصر به فرد در واقع الهامی از شن و ماسه، دریا و آسمان است که به گونه ای هنرمندانه به دکوراسیون شما جلوه می بخشد.

 

ترکیب رنگ سیاه و آبی

با استفاده از این ترکیب رنگ برای فضایی مانند غذاخوری خود می توانید حال و هوایی دراماتیک به آن ببخشید. توجه داشته باشید که با این که تن این دو رنگ مشابه هم نیستند اما به خوبی می توانند در دکوراسیون شما معجزه کنند.

 

ترکیب رنگ سبز و زرد

با استفاده از این ترکیب رنگ به سادگی می توانید جادوی نور خورشید و طراوت طبیعت را مهمان دکوراسیون اتاق خواب خود و از این دو ترکیب محسور کننده انرژی بگیرید.

 

ترکیب رنگ سبز زیتونی و قهوه ای

هیچ چیز ناخوشایندی در مورد این  ترکیب رنگ خاص به چشم نمی خورد. استفاده از رنگ قهوه ای برای دیوار و کاناپه ها زمینه ی خوبی را برای جلوه گری رنگ سبز زیتونی به وجود می آورد و با کمک یک رنگ تند و جیغ مانند نارنجی این ترکیب متعادل می شود.

 

ترکیب رنگ بنفش و صورتی

شاید در نگاه اول این ترکیب رنگ غیر معمول به نظر برسد و یا ترکیبی مناسب برای اتاق کودک باشد تا یک فرد بالغ! اما ترکیب رنگ این دو رنگ پویایی خاصی را در دکوراسیون اتاق خواب به وجود می آورد.

 

ترکیب رنگ آبی و سبز

شاید این دو رنگ را در کنار هم ندیده باشید اما باید بدانید که این ترکیب رنگ در دکوراسیون شما را تبدیل به یک دکوراسیون فوق مدرن خواهد کرد.

 

ترکیب رنگ نارنجی و قهوه ای

با استفاده از این ترکیب رنگ می توانید می توانید گرمای بی نظیری به فضای دکوراسیون خود تزریق کنید و حس و حال خاصی به آن ببخشید.

 

ترکیب رنگ قرمز و سبز

این ترکیب رنگ منحصر به فرد برای جشن ها بهترین گزینه محسوب می شود. شما با انتخاب این ترکیب رنگ می توانید شادی و نشاط را در تمام طول سال مهمان دکوراسیون خود کنید.

 

ترکیب رنگ صورتی و قرمز

ترکیب این دو رنگ می تواند موجی از انرژی را به فضای داخلی شما تزریق کند.

 

ترکیب رنگ خاکستری و زرد

امروزه این ترکیب رنگ تبدیل به یکی از ترکیب رنگ های محبوب دکوراسیون داخلی شده است، حضور رنگ سبز در کنار این ترکیب می تواند سبب تعدیل فضایی در دکوراسیون منزل شما شود.